[#01] Dlaczego drzewa rosną tak wysoko?

Czy wiecie dlaczego drzewa rosną tak wysoko? Co decyduje, że niektóre drzewa mają kilka milimetrów wysokości a najwyższe drzewo na Świecie było wysokości połowy Pałacu Kultury? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Dlaczego drzewa rosną tak wysoko?

Idąc na spacer do lasu lub parku z pewnością widzieliście różne drzewa. Niektóre były malutkie niektóre całkiem duże. Z drzewami jest tak samo jak z ludźmi. Najpierw są malutkie, następnie rosną i rosną aż są już dorosłe i przestają rosnąć a z czasem stają się coraz grubsze – zupełnie jak u ludzi.

Na pewno zauważyliście, że dorośli są różnego wzrostu. Jedni są bardzo niscy, drudzy mogą być bardzo wysocy.

Odcinek: słuchaj, oglądaj, pobierz

Audio
Wideo
Pobierz

Czy u drzew jest podobnie?

Oczywiście! Są drzewa, które mają kilka milimetrów wysokości, czyli są wielkości najmniejszego klocka lego z waszej kolekcji i rosną w bardzo zimnych miejscach naszej planety.

Są również drzewa bardzo wysokie. Najwyższe drzewo (eukaliptus) na świecie rosło w Australii i miało aż 143 metry wysokości. A to jest tak wysoko jakbyście postawili jeden na drugim dziesięć, czteropiętrowych bloków, lub ułożyli koło siebie tysiąc tabliczek czekolady.

Najwyższe drzewa w Polsce mają około 51 metrów i są nimi świerki oraz jodły – czyli nasze poczciwe świąteczne choinki.

Największe na Świecie żyjące aktualnie drzewa mają wysokość 115 metrów i wciąż rosną! Są tak grube, że robi się w nich tunele aby mogły przejechać przez nie samochody.

Generał Sherman - mamutowiec olbrzymi rosnący w Parku Narodowym Sekwoi w Kalifornii w USA. Uważany za największe drzewo na  świecie.

Mamutowiec olbrzymi, sekwojadendron, sekwoja olbrzymia, mamutowe drzewo, welingtonia (Sequoiadendron giganteum) – gatunek drzew iglastych, wyróżniających się potężnymi rozmiarami. Osiągają wiek 2000-3500 lat. Współczesne drzewa dorastają do 95 m wysokości i 10 m średnicy (z Parku Narodowego Sekwoi w Kalifornii znane są pnie drzew ściętych w XIX wieku, o średnicy 12 m i wysokości szacowanej na 135 m). Do gatunku tego należą jedne z najwyższych drzew świata, obok eukaliptusa królewskiego i sekwoi wieczniezielonej.

Największy obecnie osobnik tego gatunku, drzewo o nazwie “General Sherman Tree” (widoczny na zdjęciu obok), rośnie na terenie leżącego w górach Sierra Nevada, Narodowego Parku Sekwoi. Drzewo to przy wysokości 84 m i średnicy pnia 8 m waży około 1200 ton. Objętość drewna tego drzewa (miąższość), wynosząca 1487 m3, odpowiada mniej więcej miąższości drewna ze świerków rosnących na powierzchni ponad hektara (najbardziej zasobne w Polsce drzewostany świerka istebniańskiego osiągają ok. 1200 m3 na 1 hektar).

Drewno czerwonawe, lekkie i miękkie, a przy tym bardzo trwałe – pozostaje zdrowe nawet u okazów padłych tysiąc lat temu.

Wikipedia.org [https://pl.wikipedia.org/wiki/Mamutowiec_olbrzymi]

Las mamutowców olbrzymich

Ale dlaczego drzewa są tak wysokie i kiedy wiedzą, że mają przestać rosnąć?

Wyobraźcie sobie że wewnątrz drzewa jest bardzo dużo słomek. Tak słomek – podobnych do tych które używacie aby napić się soku. Te drzewne słomki są bardzo malutkie i mogą być naprawdę długie (nawet kilu metrowe). Im dłuższe są takie słomki tym trudniej się przez nie drzewu pije. Ale co pije drzewo?

Drzewo pije wodę która jest w ziemi. Pije ją za pomocą korzeni a słomkami dostarcza ją do liści. Jeśli już takie drzewo nie może dostarczyć wody do liści to drzewo przestaje rosnąć. Im drzewo jest wyższe tym ma mniejsze liście, jeśli jest malutkie jego licie mogą mieć nawet metr długości, a metr długości to mniej więcej 7 tabliczek czekolady położonych koło siebie.

Zróbmy eksperyment

Czy próbowaliście kiedyś napić się soku używając słomki?

Na pewno tak. Ale czy próbowaliście zrobić mega słomkę? Zróbmy w takim razie prosty eksperyment. Zacznijmy od połączenia ze sobą pięciu słomek (np. taśmą klejącą) i spróbujmy napić się soku lub wody z jakiegoś kubeczka. Teraz dodajmy następne trzy słomki i znów spróbujmy napić się z kubeczka. Teraz zacznijcie dodawać po jednej słomce. Jeżeli uda Wam się napić to super! Próbujcie dodawać po jednej słomce tak długo, aż nie dacie rady napić się już z kubeczka. Podobnie jak drzewa, które biorą wodę z korzeni i już nie mogą jej dostarczyć do najwyższych liści.

Ciekawe jak wysokim moglibyście być drzewem?

Policzcie wszystkie słomki które połączyliście ze sobą. Jedna słomka to jest 1 metr wysokości drzewa. Jeżeli udało Wam się połączyć np. 15 słomek to jesteście 15 metrowym drzewem.

Idąc następnym razem na spacer może znajdziesz drzewo, które jest podobne do Ciebie w piciu wody przez bardzo długą słomkę?

Podziel się ze znajomymi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się także spodobać
Zdjęcie salamandry stojącej na mchu
Kliknij tutaj

[#14] Zimowanie w skórze, łusce i skorupie – czyli jak zimują płazy i gady

Skąd żółwie mają powietrze aby wytrzymać pięć miesięcy pod wodą? Czy salamandrom i padalcom nie jest ciasno, choć sypiają z setką swoich pobratymców? Co wspólnego z powerbankami mają płazy i gady? No i o ile płazy i gady są od nas ludzi starsze? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Zimowanie w skórze, łusce i skorupie - czyli jak zimują płazy i gady.
Kliknij tutaj
Zdjęcie byka jelenia szlachetnego siedzącego na łące
Kliknij tutaj

[#17] Po co jeleniom są rogi?

Czy wiecie, że jelenie wcale nie mają rogów? Jakie historie może opowiedzieć ozdoba głowy? Czy to do czegoś w ogóle służy? Dlaczego naukowcy interesują się jelenimi koronami? Kto jeszcze w lesie i na łące nosi coś na głowie? Czym różni się poroże od rogów? Czy można zabrać do domu poroże? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Po co jeleniom są rogi?
Kliknij tutaj
Zdjęcie makro pszczół siedzących na belce
Kliknij tutaj

[#13] Czy zimą pszczoły też są pracowite? – czyli jak zimują bezkręgowce

Czy pracowite pszczółki są naprawdę pracowite, jeśli nic nie robią przez 4-6 miesięcy w roku? W jaki sposób zimują pająki? Jak radzą sobie dżdżownice? Oraz dlaczego ślimaki są jak wańka-wstańka? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Czy zimą pszczoły też są pracowite? Czyli: jak zimują bezkręgowce.
Kliknij tutaj