[#03] Czy drzewa potrafią mówić?

Jak myślicie, czy drzewa potrafią mówić? Jeśli “tak” to o czym ze sobą rozmawiają? No i co rozmowy drzew mają wspólnego z zapachem domowego ciasta? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Czy drzewa potrafią mówić?

Czy próbowaliście kiedyś nic nie mówić, przez minutę, godzinę lub dzień? Pomyślcie sobie, czy to w ogóle możliwe tak nic nie mówić? Przecież mówimy od skąd tylko pamiętamy. Prawda?

Widzieliście na pewno małe dzieci, które jeszcze nie mówią słów takich które możemy zrozumieć, ale ich mamy zawsze wiedzą czy ich maleństwa są głodne a może im się po prostu nudzi.

Po co w ogóle mówimy?

To proste – mówimy kiedy chcemy coś komuś opowiedzieć albo poprosić o coś. Ale czy można coś komuś opowiedzieć nic nie mówiąc?

Tak! Wystarczy mu to pokazać rękami lub narysować na kartce. Ale jest jeszcze jeden sposób o którym jeszcze nie mówiliśmy.

Wyobraźcie sobie, że Wasza mama upiekła pyszny placek. Wy właśnie wróciliście do domu. Jak tylko weszliście to nikt nie musiał nic wam mówić ani pisać czy rysować. A wy już wiedzieliście że za chwilę będzie pyszny placek.

Po czym to poznaliście? tak po zapachu!

Odcinek: słuchaj, oglądaj, pobierz

Audio
Wideo
Pobierz

Ale czy drzewa potrafią mówić?

Oczywiście że tak. Drzewa ze sobą rozmawiają! Nie mają co prawda ani ust ani uszu ale potrafią między sobą rozmawiać właśnie dzięki zapachom.

Są to bardzo różne zapachy, a każdy z nich oznacza coś innego.

Zdjęcie chrabąszcza majowego
Chrabąszcz majowy – jeden ze “szkodników” lasów liściastych.

Jeśli jakieś drzewo zachoruje lub zaatakują je jakieś bakterie lub owady np. korniki, to takie drzewo informuje inne drzewa odpowiednim zapachem. Dzięki temu zapachowi inne drzewa wiedzą że właśnie w okolicy pojawiło się niebezpieczeństwo i mogą się przed nim uchronić tworząc grubszą korę. Taka grubsza kora jest jak zbroja dla rycerza, chroni drzewko przed owadami.

Jak piszę pan Peter Wohlleben w fantastycznej książce “Sekretne życie drzew” (którą serdecznie Wam polecam), rosnące w Afryce akacje wykorzystują informacje przekazywane zapachem aby ostrzec inne drzewa przed żyrafami.

Otóż akacje są przysmakiem żyraf. Jednak akacje wcale nie lubią być przez nie podjadane. Właśnie dlatego ostrzegają się przed niechcianymi gośćmi wysyłając ostrzeżenie zapachowe jak tylko żyrafy zaczynają swoją akacjową ucztę.

Poinformowane drzewa natychmiast produkują bardzo gorzką substancję w swoich liściach, która skutecznie zniechęca żyrafy przed ich zjadaniem – zwyczajnie przestają im one smakować.

Jednak żyrafy są również bardzo mądre i wypraktykowały, że jeśli będą podchodzić do akacji pod wiatr, to drzewa tak szybko się o nich nie dowiedzą 🙂 .

Takie rozmawianie drzew jest dużo głośniejsze niż nasze ludzkie rozmowy. Niektóre drzewa rozmawiają ze sobą na odległość setek i tysięcy metrów.

Drzewa mówią również do nas

Oczywiście również przez zapachy. Jednym z takich zapachów jest zapach żywicy – to taka lepka substancja, którą drzewo chroni swoje otarcia – u ciebie jeśli otrzesz sobie skórę na kolenie pojawiają się strupki a u drzew żywica. Dzięki zapachowi żywicy wiesz, że nie powinieneś dotykać tego miejsca bo się pobrudzisz.

Zróbmy eksperyment

Kiedy następnym razem pójdziesz na spacer do parku lub lasu, zamknij oczy i wciągnij klika razy powietrze przez nos. Być może poczujesz o czym rozmawiają właśnie drzewa.

Niestety większości z tych zapachów nie jesteśmy w stanie poczuć. Jednak spróbujmy. Jednym z takich zapachów jest zapach żywicy – to taka lepka substancja którą drzewo chroni swoje otarcia – u ludzi pojawiają się strupki a u drzew żywica. Dzięki zapachowi żywicy wiesz że nie powinieneś dotykać tego miejsca bo się pobrudzisz.

Podziel się ze znajomymi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się także spodobać
Zdjęcie makro pszczół siedzących na belce
Kliknij tutaj

[#13] Czy zimą pszczoły też są pracowite? – czyli jak zimują bezkręgowce

Czy pracowite pszczółki są naprawdę pracowite, jeśli nic nie robią przez 4-6 miesięcy w roku? W jaki sposób zimują pająki? Jak radzą sobie dżdżownice? Oraz dlaczego ślimaki są jak wańka-wstańka? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Czy zimą pszczoły też są pracowite? Czyli: jak zimują bezkręgowce.
Kliknij tutaj