[#05] Czy są zwierzęta zombie?

Czy zombie naprawdę istnieją? Co wydarzyło się w Rosji ubiegłego lata? Czy istnieją choroby, które mogą zamieniać zwierzęta w zmobiaki? Które ptaki lubią mózgi? Zapraszamy na straszny odcinek 😉 Bliżej Lasu. Ponieważ poruszane są w nim problemy bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami, wyjątkowo zrezygnowaliśmy z eksperymentów, w trosce o nasze pociechy.

Zastanawialiście się kiedyś czy są zwierzęta zombie? Okazuje się, że nie, ale czasem możemy spotkać zwierzęta które zachowują się jak zombie. Jak powszechnie wiadomo prawdziwych zombie nie ma. Zostały one wymyślone przez reżyserów i autorów książek aby móc straszyć dorosłych.

Jednak każdy dzieciak wie, że zombiaki nie istnieją a dorośli czasem lubią się bać :).

Odcinek: słuchaj, oglądaj, pobierz

Audio
Wideo
Pobierz

Pomyślcie co to znaczy że ktoś lub coś jest zombiakiem.

Najczęściej w bajkach i filmach zombie są ożywionymi umarlakami. Są strasznie głupie. Jak nikogo nie gonią aby go ugryźć, to stoją w miejscu lub chodzą w kółko. A, no i najważniejsze ich przysmakiem są mózgi. Prawda?

W świecie przyrody możemy spotkać zwierzęta, które z jakiegoś powodu zachowują się bardzo podobnie.

Zacznijmy od ptaków.

Czasem gdy jest bardzo gorąco lub zimą brakuje pożywienia, sikorki (choć nie tylko one) potrafią atakować inne małe ptaszki aby pożywić się ich mózgiem. Brzmi strasznie? Racja. Ale dla ptaszków mózg jest bardzo pożywnym jedzonkiem oraz ma w sobie bardzo dużo wody.

Czasami natura bywa trochę okrutna ale to nie znaczy, że zła. Dla nas ludzi ptaki nie są niebezpieczne ponieważ jesteśmy od nich o wiele więksi i im nie smakujemy.

Niedawno w Rosji, w jednym z dużych miast zauważono, że setki gołębi chodzą w kółko lub w ogóle się nie ruszają. Nazwano je gołębiami zombie. Służby weterynaryjne (czyli tacy doktorzy dla zwierząt) od razu zajęli się sprawą. Złapali kilka ptaków i zbadali je. Okazało się, że przyczyną takiego zachowania była choroba brzucha na którą zachorowały osłabione gołębie. To przez nią gołębie zachowywały się zupełnie jak zombie ale zombiakami nie były bo zombie nie istnieją.

Jak widzicie zwierzęta zachowują się czasem jak zombiaki najczęściej w wyniku choroby.

Wścieklizna

Jest jeszcze jedna choroba, która umie spowodować, że zwierzęta potrafią zachowywać się jak zombiaki. Wścieklizna. Jest to choroba na którą najczęściej w naszych lasach chorują: lisy, jenoty, borsuki, nietoperze oraz nasi domowi przyjaciele: psy i koty.

Zwierzęta, które zaraziły się wścieklizną, zachowują się bardzo dziwnie. Nie uciekają przed ludźmi. Potrafią się bardzo obficie ślinić (pod koniec chorowania), czasami mogą mieć napady szału, oraz nie mogą poruszać nogami. Dzieje się tak ponieważ wścieklizna w organizmie zwierząt rozwija się w mózgu. To dlatego chore zwierzęta dziwnie się zachowują.

Człowiek niestety również może zarazić się wścieklizną.

Wścieklizna najczęściej przenosi się przez ślinę. Zwierzęta za pomocą swojego języka myją całą swoją sierść. Więc na ich sierści pozostaje ślina wraz z zarazkami. Właśnie dlatego nigdy nie głaskajcie dzikich zwierząt oraz psów i kotów których nie znacie.  A jeśli jakieś zwierzę Was ugryzie zawsze koniecznie powiedzcie o tym swoim rodzicom, nawet jeśli po ugryzieniu nie ma śladu. Wasi rodzice będą wiedzieć jak wam pomóc jeśli trzeba będzie.

Aby chronić przed wścieklizną nasze psy i koty co roku szczepimy je u weterynarza. Taki pies lub kot dostaje zastrzyk ze specjalnym lekiem który nie pozwala się im zarazić  wścieklizną. Dzikie zwierzęta też są szczepione: rozkłada się specjalne szczepionki dla nich w lesie. Szczepionki takie wyglądają jak brązowy kwadratowy lub okrągły kawałek mydła. W jego wnętrzu jest zatopiona szczepionka.

Pamiętajcie aby nigdy nie dotykać takiej szczepionki gołymi rękami.

Najlepiej wcale jej nie podnosić i zostawić w spokoju aby nie zostawić na niej ludzkiego zapachu bo lisy i inne dzikie zwierzęta nie będą chętnie jadły takiej szczepionki.

Zawsze gdy macie kontakt ze zwierzętami czy to domowymi czy dzikimi powinniście pamiętać o umyciu rąk gorącą wodą z mydłem przez minimum jedną minutę.

Wam też zombiaki kojarzą się z helloween?

A czy wiecie, że helloween ma swoją maskotkę? Została nią małpiatka, czyli bliska kuzynka małpy, która nazywa się: Palczak madagaskarski. Prowadzi ona nocny tryb życia oraz mieszkańcy Madagaskaru wierzą że jeśli wskaże ona na kogoś palcem to spotka go nieszczęście, przynoszą one również pecha rolnikom będąc zwiastunem niszczenia upraw.

112

Jak już wiecie, prawdziwych zombie nie ma. Jednak czasem zwierzęta mogą zachowywać się jak zombiaki w wyniku choroby. Jeśli będąc na spacerze w parku lub lesie zauważycie dziwnie zachowujące się zwierzę nigdy do niego nie podchodźcie i nie głaskajcie go. Powiedzcie o nim swoim rodzicom a oni z pewnością takiemu zwierzakowi pomogą dzwoniąc na numer alarmowy 112.       

Podziel się ze znajomymi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się także spodobać
Zimowe zdjęcie sikorki bogatki siedzącej na gałęzi
Kliknij tutaj

[#16] Zimowanie w piórkach – czyli jak z zimą radzą sobie ptaki

Czy wiecie dlaczego ptaki się puszą? Czy są ptaki, które śpią przez całą zimę? Kto wierzył, że ptaki zimują na dnie jeziora? Dlaczego ptaki chowają głowę pod skrzydło? Czy ptaki rozpoznają swoje rodzeństwo kładąc się spać wieczorem? Czy warto dokarmiać ptaki zimą? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Zimowanie w piórkach - czyli jak z zimą radzą sobie ptaki.
Kliknij tutaj